Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w związku z najnowszymi zmianami warunków wydawania orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności

Utworzono: 13-09-2024
Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności w związku z najnowszymi zmianami warunków wydawania orzeczeń o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności grafika

Na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, orzeczenia nie ulegną przedłużeniu z urzędu, jak to było do tej pory. Aby móc korzystać ze wszystkich uprawnień wynikających z orzeczenia, konieczne jest złożenie wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Co za tym idzie, w przypadku chęci pobierania świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności, konieczne jest również złożenie odpowiedniego wniosku w Organie właściwym, wraz z zaświadczeniem określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia.

Dnia 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadziła nowe przepisy określające możliwość wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności.

Warunkiem wydłużenia ważności orzeczenia jest złożenie przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności.

Po spełnieniu powyższej przesłanki, orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,  zachowują ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. 

Wyjątek stanowią orzeczenia wydawane dzieciom w wieku do ukończenia 16 r. życia, które zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia przez nie 16 roku życia.

Wydłużeniu ulega również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności z dotychczasowych 30 dni - na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności - na 3 miesiące. 

Orzeczenia, których ważność kończy się 30.09.2024 r. - ważna informacja dotyczy grupy osób, których orzeczenia wygasły w okresie pandemii, a przepisy przedłużyły ich ważność do 30.09.2024 r. Osoby te koniecznie muszą złożyć wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia do 30.09.2024 r. Jeżeli termin ten nie zostanie zachowany, to utracą wszelkie uprawnienia i przywileje przewidziane dla osoby niepełnosprawnej.

Należy podkreślić, że ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie zawiera regulacji przewidujących przedłużanie z urzędu, przez gminne organy właściwe (i odpowiednio wojewodów), prawa do świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności.

Oznacza to, że osoba zainteresowana otrzymaniem po 30 września 2024 r.  świadczeń uzależnionych od niepełnosprawności (w tym świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego), nieposiadająca jeszcze nowego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, powinna złożyć (w Organie właściwym) wniosek o dane świadczenie, wraz z zaświadczeniem wydanym przez przewodniczącego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, potwierdzającym złożenie wniosku o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności oraz określającym termin ważności dotychczasowego orzeczenia.

Uwaga: opisane wyżej zmiany dotyczą wszystkich orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydanych na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (są to przepisy docelowe, a nie obowiązujące czasowo jak to miało miejsce w przypadku poprzednich rozwiązań tzw. covidowych), a nie tylko tych orzeczeń, których termin ważności upływa 30 września 2024 r.

Więcej informacji na temat świadczeń rodzinnych uzależnionych od niepełnosprawności można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Nowej Wsi Lęborskiej  (pok. Nr 11 i 12) lub pod numerem telefonu: 59 8612 474.

Druki wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności oraz orzeczenia o stopniu niepełnosprawności: https://lebork.naszepcpr.pl/orzekanie-o-niepelnosprawnosci/druki-3