DODATEK WĘGLOWY

Utworzono: 17-08-2022

Zasady i tryb przyznawania dodatku węglowego reguluje ustawa z dnia 05.08.2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U z dn. 11.08.2022 r. poz. 1692)

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny,
piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
1) osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo
2) osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).
3. Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw (Dz.U. poz.1477) tj. od przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, wpisanego do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143 i 1137), który sprzedawał paliwa stałe dla gospodarstw domowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę, w celu wykorzystania na potrzeby własne tych gospodarstw domowych.

  • Dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego, o którym mowa w ust. 1 ustawy wynosi 3000 złotych jednorazowo.
  • Wniosek o wypłatę dodatku węglowego składa się w terminie do dnia 30 listopada 2022r.
  • Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po dniu 30 listopada 2022 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Wnioski można składać:

  • osobiście – w  Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Lęborskiej;
  • za pośrednictwem poczty,
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP ( wniosek musi zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu  zaufanego)


Wzór wniosku dostępny na naszej stronie internetowej w zakładce druki i formularze: https://www.gopsnwl.pl/druki-i-formularze-pcpr/wzor-wniosku-o-dodatek-weglowy/

Przyjmowanie wniosków w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Lęborskiej w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Jak wypełnić wniosek o wypłatę  dodatku węglowego?

Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy. Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania. Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania. Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy — wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku. Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
    

Informacje dotyczące dodatku węglowego
Wzór wniosku o dodatek węglowy na tle węgla.